Переглянути вміст рубрики
"Виховна робота"
Тема.
Батьківщина – наша рідна Україна.
Мета: розширювати та поглиблювати знання учнів про рідну
Батьківщину, учити їх висловлювати своє ставлення до держави; формувати
громадянські уявлення та патріотичні почуття приналежності до української
нації; розвивати мислення, пам’ять, уміння осмислювати духовні цінності;
виховувати любов до Батьківщини, відповідальність за майбутнє своєї держави.
Хід заняття
І.
Організація класу.
- Доброго дня, діти!
- Зараз уважно подивіться на екран і скажіть про що ми з
вами будемо розмовляти сьогодні? ( про
Україну) ( відео 1)
- Правильно, сьогодні ми з вами поговоримо про Україну, а
тема наша звучить так: «Батьківщина – наша рідна Україна». ( слайд)
ІІ.
Основна частина.
- А зараз спробуйте доповнити вірш.
Красивий, щедрий,
рідний край
І мова наша солов'їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься (Україна) (слайд )
-
Україна – це отча земля, рідний край, де ти народився. Широкі й
чарівні простори, прекрасні села й міста. Кожна людина завжди з великою любов’ю
і душевним трепетом згадує місце, де народилася, де минуло її дитинство. То
родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини, де живуть мама, тато,
бабуся, дідусь, сестри, брати. І якщо скласти маленькі батьківщини кожного з
нас – вийде наша велика держава Україна.
Україна
– це наша земля, наша країна з багатовіковою історією, мальовничою природою,
чарівною піснею і мудрими співучими людьми.
Послухайте,
як С. Васильченко написав про Україну:
«Україна
– це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці,
медові та молочні ріки…
Україна
– це розкішний вінок із рути і барвінку, що над ними світять заплакані зорі…» ( слайд)
- Діти зараз уважно
прослухайте пісню і скажіть, що це за пісня! ( звучить гімн України )
-
Як і кожна держава світу, Україна має свій герб, прапор, гімн. ( слайд )
-
Гімн – це найголовніша пісня країни. Для гімну України написані слова,
які виражають найсердечніше думки і прагнення нашого народу. Їхній автор –
український поет Павло Чубинський. До тексту підібрана ніжна і одночасно горда
мелодія Михайла Вербицького. Всі найбільші свята українського народу не
проходять без урочистого виконання нашого прекрасного Гімну.
-
Ось послухайте вірш про Гімн:
Слова
палкі, мелодія врочиста,
Державний
гімн ми знаємо усі.
Для
кожного села, містечка, міста –
Це
клич один з мільйонів голосів.
Це
наша клятва, заповідь священна,
Хай
чують всі – і друзі, й вороги,
Що
Україна вічна, незнищенна,
Від
неї ясне світло навкруги.
Н. Поклад
-
Ось, гляньте на малюнок, що це таке? (cлайд)
-
З яких кольорів складається прапор?
-
Молодці! Синь українського неба і золото неозорих пшеничних ланів
переніс наш народ на свій прапор. Кольорі ці мають ще інше значення «мир» і
«багатство», бо наш народ є мирний і трудолюбивий. Працею в поті чола здобував
він славу рідній землі. Коли ж злі вороги порушували спокій народу-трударя, він
ставав воїном. А синьо-жовтий прапор кликав до бою, перемоги.
-
Скажіть, а це що таке? (слайд)
-
Так, це герб. Наш народ має герб – тризуб. Це старовинний знак. Багато
століть тому запровадив його в Україні київський князь Володимир Мономах.
Княжий тризуб зображає старовинну зброю. Нею наші прадіди мужньо билися з
численними ворогами, виборювали волю для свого народу.
Герб
Наш
герб – тризуб, це воля, сила,
Наш
герб – тризуб! Недоля нас косила,
Та ми
зросли, ми є, ми завжди будем,
Добро
і пісню несемо ми людям.
-
Якою мовою ми розмовляємо?
-
Про які мови ви ще чули?
-
А яка мова вам найзрозуміліша?
-
Чому?
-
Так, діти. Українська мова – наша рідна мова. Цією мовою розмовляєте
ви, ваші батьки, бабусі, дідусі.
-
Яка ж вона – мова українська?
-
Назвіть міста України, які ви знаєте.
- А
як називається головне місто України – це столиця України?
-
Послухайте
легенду про заснування Києва. (
cлайд)
Заснування Києва
Відбувалося
це дуже давно, коли святі апостоли порозходилися до різних країв провідувати
Христову віру.
У ті
давні часи опинився біля могутнього Дніпра святий апостол Андрій зі своїми
учнями. Він став на березі річки і промовив:
- Чи
бачите ви ці гори? На цих горах величезне місто стане, і буде в нім багато
церков.
І
вийшли на гори, благословив їх, поставив хрест і помолився Богові.
Минуло
багато років. І прийшли в ці краї брати Кий, Щек та Хорив і їх сестра Либідь.
І
тут, на горах над Дніпром, заснували вони велике місто й назвали ім’ям
найстаршого брата – Київ.
Здавна,
коли люди не знали заліза та міді, а робили собі списи та сокири з каменю, жили
не в хатах, а в печерах, у цих краях жило багато людей. І передусім тому, що
тут сходилися дві великі ріки: Дніпро та Дністер. Над рікою легше було
прогодуватися чи рибою чи звіриною. Рікою люди пересувалися куди треба – сухих
доріг тоді було небагато, і ними їздити було нелегко й небезпечно. Тому під
Києвом виникали найбільші оселі, жило більше багатих людей, торгівельних:
сюди частіше приїздили купці з чужих країв з усяким товаром.
З-поміж
усіх українських міст Київ був найбільшим і найславетнішим. І сьогодні Київ
залишається найбільшим містом – столицею нашої держави – України.
- Яке місто столиця України?
- Хто заснував Київ?
Або
- А зараз прослухайте вірш про нашу столицю!
КИЇВ
Наш Київ розіслався
На горах над Дніпром,
Садами заквітчався,
Мов дівчина вінком.
Його побудували
Брати, батьки, діди.
І славно захищали
Від лютої біди...
М. Рильський
Наш Київ розіслався
На горах над Дніпром,
Садами заквітчався,
Мов дівчина вінком.
Його побудували
Брати, батьки, діди.
І славно захищали
Від лютої біди...
М. Рильський
Київ
- столиця України.
Дніпро широкий, пісня солов'їна,
Рідний Київ - серце України,
Наша слава, гордість і краса.
Іван Нехода.
- Діти, а як ви гадаєте що є народними символами України?
- Майже в усіх народів є
улюблені рослини-символи. У канадців, наприклад, клен, у росіян — берізка, а в
нас — верба, тополя, калина. (слайди)
Українське прислів’я повчає:
«Без верби, тополі і калини — нема України». З давніх-давен наш народ
опоетизував кущ калини, оспівав у піснях, легендах.
Калину завжди любили,
її порівнювали з гарною дівчиною. Калину садили скрізь: по берегах річок, на
могилах, під вікнами біленьких хат та біля розмальованих криниць; кетягами
червоних ягід прикрашали весільні короваї і вплітали їх у вінок, ними лікували
застуду та варили варення. А навесні в калинових кущах співали, не втихаючи,
солов’ї. Навесні калина приваблювала своїми квіточками-віночками, а восени —
червоними ягодами, що палахкотіли ясним вогнем у променях осіннього сонечка. ( слайд)
Дуже часто струнких
дівчаток порівнювали з тополею. Опоетизував її народ у своїх легендах і піснях.( слайд )
Верба — журливе
дерево, що низько схиляється до води. Воно схоже на долю нашого народу,
територію якого часто завойовували загарбники, а народ змушений був терпіти і
схиляти голову, не маючи сили відразу вигнати завойовників. І хоч народ наш
терплячий, але він гордий і завжди, рано чи пізно, знаходив силу, щоб випрямити
спину і підняти голову, щоб стати вільним і незалежним.( слайд )
- Про які символи ви дізналися?
- А зараз
прослухайте пісню (відео 2) і
скажіть про що вона?
ІІІ.
Заключна частина
- Давайте
спробуємо доповнити вірш, вставляючи останнє слово: (слайд)
Ми дуже любим весь наш край,
І любим У_______ (Україну),
Її лани, зелений гай,
В саду рясну _______ (калину).
Там соловейко навесні
Співає між _______ (гілками),
Та й ми співаємо _______ (пісні) –
Змагається він з
нами!
М.Познанська
- Закiнчити наше заннятя я хочу словами поета Володимира Сосюри:
Любiть Україну, як
сонце любiть,
Як вiтер, i трави, i
води.
В годину щасливу i в
радостi мить,
Любiть у годину
негоди.
Любiть Україну у снi й
наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її, вiчно живу i
нову,
І мову її солов’їну.
Немає коментарів:
Дописати коментар